Zaburzenia hormonalne w otyłości

women-1621277_960_720

Nieregularne miesiączkowanie oraz zaburzenia funkcji jajnika i przysadki mózgowej są bardzo częste i można je traktować jako typowe u kobiet z większą nadwagą. W otyłości typu jabłkowego podstawowym zaburzeniem hormonalnym, u mężczyzn i u kobiet, jest mniejsza produkcja białek, wiążących hormony znajdujące się we krwi, czyli zwanych nośnikami hormonalnymi.

W wyniku upośledzonej syntezy białkowego nośnika testosteronu (hormonu męskiego) wzrasta poziom nie związanej (czynnej) postaci tego hormonu. Zwiększony poziom wolnego testosteronu prowadzi do większej wirylizacji, stąd otyłość typu męskiego (np. nasilenie męskiego typu zarostu, przetłuszczanie się włosów, skłonność do trądzika, występuje też stłuszczenie wątroby itd.).

Jednocześnie obniżeniu ulega stężenie we krwi cholesterolu przenoszonego w połączeniu ze specyficznymi białkami tworzącymi lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL). Cholesterol zawarty w HDL nazywany jest popularnie „dobrym cholesterolem”, ponieważ w tej postaci jest on transportowany z tkanek (ze ścian naczyń krwionośnych) do wątroby gdzie ulega rozkładowi, w przeciwieństwie do tzw. „złego cholesterolu” zawartego we frakcji LDL, który odkładany jest w tkankach, m.in. w ściankach naczyń krwionośnych, przyczyniając się do ich zwężenia, zesztywnienia tj. miażdżycy.

Przypuszcza się, że wyższy poziom wolnego hormonu męskiego i zaburzenia wydzielania hormonów kobiecych odpowiedzialne są za zwiększoną częstotliwość występowania raka narządów rodnych u kobiet z otyłością jabłkową.

Zwiększony poziom testosteronu u kobiet przyczynia się również do zmniejszenia wrażliwości na insulinę, o czym była już mowa wcześniej.