Mój dzienniczek

tape-403590_960_720

Już po dwóch tygodniach prowadzenia takiego dzienniczka możliwe jest skorygowanie sposobu odżywiania. Z pomocą przychodzi lekarz prowadzący kurację odchudzającą, któremu ten dzienniczek dostarcza wielu ważnych informacji. Duże znaczenie dla prowadzenia kuracji odchudzającej ma eliminacja różnych nawyków sprzyjających nadmiernemu spożyciu.

Zaleca się aby:

  • Nie dokonywać zakupów spożywczych kiedy jest się głodnym.
  • Nie robić tych zakupów w pośpiechu, a więc mieć czas na spokojny wybór, zajrzenie do tabel kalorycznych, wybranie produktów o niskiej wartości kalorycznej.
  • Przygotowywać jadłospis (a najlepiej i same posiłki z góry na parę dni, z jak najdokładniejszym wyliczeniem kalorii.
  • Jeść powoli – dobrze jest obliczyć, ile czasu zabiera przeciętnie posiłek a potem spróbować przedłużyć czas jedzenia i przeżuwania pokarmu (ośrodki sytości w mózgu, o których była mowa wcześniej, potrzebują czasu na odebranie informacji o obecności w organizmie nowego „ładunku” pokarmu a następnie na wywołanie odczucia sytości).
  • W czasie jedzenia nie oglądać telewizji, nie czytać prasy lub książek, nie dyskutować o chorobach, problemach życiowych, cenach i polityce, nie kłócić się, ani nie „wychowywać” dzieci itp.

Ważne, korzystne znaczenie mają nawet, tak z pozoru błahe sprawy jak np.: siadanie przy jedzeniu zawsze w tym samym miejscu, używanie tych samych sztućców, używanie małych talerzy, unikanie jedzenia na stojąco.

Dobrym sposobem na zmniejszenie spożycia jest podzielenie dania na dwie porcje, z pozostawieniem jednej z nich w rezerwie – można ją zjeść, jeśli jest się bardzo głodnym, zostawić na później lub odstąpić. Samo poznanie czynników natury psychologicznej, skłaniających do tzw. „pojadania” między posiłkami może pomóc je wyeliminować. Ludzie z genetyczną predyspozycją do nadwagi często reagują na stresy dnia codziennego, zmartwienia i kłopoty kompensacyjnym wzrostem spożycia. Czasami nie pomaga w takich przypadkach nawet psychoterapia, konieczne jest wówczas zwrócenie się o pomoc do lekarza i ewentualne zastosowanie leków antydepresyjnych, które jednocześnie hamują łaknienie.

Do niekonwencjonalnych metod leczenia otyłości należy hipnoza indywidualna bądź grupowa i akupunktura. Osobiście stosowałem hipnozę już na początku lat 60. Polegała ona na wmawianiu przez hipnotyzera osobie hipnozowanej pewnych awersji np. do rzeczy słodkich, do czekolady, masła czy innego tłuszczu, co w konsekwencji może wpłynąć na zmniejszenie spożycia. Wytwarza się jednak wtedy bardzo silna zależność osoby hipnotyzowanej od hipnotyzera. Ponadto hipnoza zabiera dużo czasu, jest droga i może być skuteczna tylko u osób podatnych na hipnozę, które trafią do dobrego hipnotyzera. W pojedynczych przypadkach hipnoza, może przynieść dobre efekty, ale z powodów wymienionych powyżej nie jest stosowana w leczeniu otyłości na szerszą skalę.

Nie bez powodu umieściłem akupunkturę w rozdziale omawiającym psychologiczne czynniki w kuracji odchudzającej. Nie ma bowiem przekonania do wpływu tej metody na mechanizmy fizjologiczne związane z redukcją nadwagi. Warto wiedzieć, że Chińczycy będąc od wieków ekspertami akupunktury nigdy nie stosowali jej w celu leczenia otyłości, ponieważ nadwagę traktowali jako wyraz zamożności rodziny – nie kojarząc jej ze stanem patologicznym.

Próbując tę metodę wprowadzić, Francuzi zastosowali jako pierwsi nakłuwanie pewnych punktów małżowiny usznej tzw. aurikuloakupunktura, efekty są jednak jak dotąd znikome. Do kobiet skierowałbym radę, aby odchudzając się same spróbowały całą rodzinę, a zwłaszcza mężów, nakłonić do racjonalnego odżywiania się i do „zdrowego” trybu życia. Warto pamiętać o tym , że to co dla kobiet jest problemem głównie estetycznym, odnoszącym się do wyglądu, dla mężczyzn jest problemem zdrowotnym mającym wpływ na długość życia. Mężczyźni w Polsce żyją krócej, według pesymistycznych danych o ok. 8 -10 lat od Japończyków czy Szwedów. W dużym stopniu przyczynia się do tego bogata w tłuszcze dieta (ulubione schaboszczaki, bigosy i tłuste kiełbasy), mało aktywny tryb życia, palenie papierosów i picie alkoholu. Jest to rodzaj powolnego samobójstwa, któremu kobiety mogą zapobiec.

Kobiety mogą i zapewne potrafią uświadomić swoim mężom zagrożenie zdrowia związane nawet z niewielką nadwagą. Kuracja odchudzająca jest znacznie łatwiejsza jeżeli poddają się jej obie strony. Można wówczas wspólnie planować posiłki, uprawiać gimnastykę, chodzić razem na szybkie długie spacery, podtrzymywać się na duchu w ciężkich chwilach i wspólnie oceniać efekty odchudzania (kontrolować wagę oraz stosunek obwodu talii do bioder).

Kobiety odpowiedzialne są też w znacznej mierze za zdrowie i tuszę swoich dzieci. Ograniczenie słodyczy i tłuszczu w diecie całej rodziny wyjdzie na pewno dzieciom na dobre, podobnie jak zapewnienie im możliwości uprawiania sportu i zdecydowane skrócenie czasu spędzonego przed telewizorem.