Efekt Jo-Jo

fitness-956647_960_720

Dlaczego tak ważne jest stosowanie środka wspomagającego przemianę materii podczas kuracji odchudzającej? W czasie diety odchudzającej następuje przystosowawcze obniżenie procesów spalania o 15 do 30 procent.

Obniżenie to pojawia się już w pierwszych dwóch dniach i utrzymuje przez wiele tygodni – nawet po zakończeniu kuracji. Przyczyną obniżenia spalania (metabolizmu, przemiany materii) jest:

• obniżenie masy mięśniowej, w czasie odchudzania dochodzi zawsze do utraty mięśni równolegle do utraty tkanki tłuszczowej. Podczas tycia następuje proces odwrotny; następuje równoczesny przyrost masy mięśniowej, równolegle z tkanką tłuszczową. Obniżenie masy mięśniowej oznacza zawsze spowolnienie metabolizmu, obniżenie procesów spalania – w mięśniach bowiem właśnie odbywają się procesy spalania węglowodanów i tłuszczów.

• obniżenie efektywności hormonów tarczycy (które normalnie regulują spalanie),

• obniżenie wydzielania katecholamin (hormonów stresowych i napięcia układu sympatycznego),

Przeciętnie około 14 tygodnia, motywacja się wyczerpuje, pacjenci zaczynają jeść jak przed kuracją, a waga zwiększa się powyżej wagi wyjściowej.

Następna kuracja zaczyna się często w sytuacji, gdy waga już jest wyższa, a przemiana materii (metabolizm) jeszcze niższe. Dochodzi wtedy do jeszcze większego przystosowania naszego przemyślnego organizmu, czyli do jeszcze większego obniżenia metabolizmu (spalania). Za drugim razem jest więc znacznie trudniej odchudzić się i tak samo trudniej utrzymać zmniejszoną wagę. Załóżmy, że nie uda mu się za drugim razem, cóż wtedy?

Gdy, po zarzuceniu kuracji, pacjent powraca do swoich dawnych nawyków żywieniowych, następuje jeszcze wyższy, dramatyczny wzrost wagi.

Jeżeli np. rezultatem pierwszej kuracji, a właściwie jej zarzucenia był wzrost wagi z 80 do 90 kg, to przy drugiej kuracji – z 90 do 100 kg. Załóżmy, że pacjent popada w kompletną desperację i rozpoczyna trzecią kurację, z wagą wyjściową stu kg. Jego metabolizm jest zdecydowanie niższy, niż w momencie gdy rozpoczynał swą pierwszą kurację w życiu (gdy ważył 80 kg). Cała historia zaczyna się da capo al fine, z tym że za każdym razem warunki startu są coraz gorsze. Nieprzyjemne to zjawisko nazywa się efektem JO – JO, albo „weight cycling”.

Badania epidemiologiczne, z wynikami których miałem możność się zapoznać, wykazują każdorazowo, że osoby wykazujące znaczne wahania wagi – żyją krócej, częściej zdarzają im się zawały serca i choroby układu krążenia.

Myślę więc, że argumenty przytoczone powyżej powinny uzmysłowić wszystkim dlaczego tak ważne jest, aby w trakcie i po zakończeniu kuracji odchudzającej stosować środki zapobiegające obniżeniu przemiany materii (np. Redusan). Należy więc kilka zdań powiedzieć o czymś tak ważnym, jak Fosforany.

Fosforany okazały się być wyśmienitym środkiem zapobiegającym efektowi jo-jo, czyli zwiększeniu wagi ciała po zakończeniu odchudzania. Skoki wagi ciała w dół, w górę i z powrotem kończą się nie tylko tym, że waga ciała przewyższa wagę wyjściową, ale obserwacje epidemiologiczne na dużej populacji wykazały ujemne skutki, zarówno jeśli ma się na uwadze zwiększoną zachorowalność na choroby układu krążenia jak i przedwczesną śmierć. Efekt jo – jo jest na pewno gorszy niż podwyższona, ale stabilna waga ciała. Zapobieganie efektowi jo – jo ma więc duże znaczenie.