Dieta bardzo niskokaloryczna (VLCD)

fruits-320136_960_720

Jak już wspomniano uprzednio, możliwe jest bardzo szybkie i efektywne odchudzanie się przy zastosowaniu wysokobiałkowych preparatów typu Nutrilett, Redisana, Modi-fast, OPTI-fast, Milical, Nuppo, Cambridge Diet lub najnowszego środka jakim jest Ultra-Diet (na razie niedostępne na polskim rynku), które całkowicie zastępują normalne pożywienie.

Zaletą diety tego typu jest spożywanie najmniejszej możliwej ilości energii przy jednoczesnym zapobieganiu groźnym dla zdrowia niedoborom specyficznych składników pokarmowych takich jak: białko, witaminy i sole mineralne.

Należy pamiętać, że bardzo znaczny niedobór energii w pożywieniu w stosunku do wydatku energii powoduje spalanie nie tylko zasobów tłuszczu zgromadzonego w tkance tłuszczowej, ale również spalanie białek w organizmie, głównie zaś białek zawartych w tkance mięśniowej. Żeby zapobiec temu niekorzystnemu efektowi VLCD (czyli diety niskokalorycznej) w wyżej wymienionych preparatach znajdują się ogromne ilości białka.

Doświadczenia wielu lat wykazały, że po pierwszych 2-3 dniach stosowania pacjenci są mniej głodni niż na zwykłej diecie, czują się świetnie a masa ich ciała obniża się (4 kg w pierwszym i 3 kg w drugim tygodniu). Bezpiecznie stosować tego typu diety można jednak nie dłużej niż 4 tygodnie. Dłuższe stosowanie VLCD wymaga kontroli lekarskiej i nie jest zalecane szczególnie wtedy, gdy używa się tradycyjnych środków jak Slim-Fast czy Cambridge Diet lub Opti-fast. Nowszy preparat, Ultra-Diet zawiera kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha (Medium Chain Fatty Acids), które w przeciwieństwie do kwasów tłuszczowych zawartych w normalnie spożywanych tłuszczach wchłaniają się bezpośrednio z przewodu pokarmowego i wywierają potrójny efekt:

  • zmniejszają spalanie tkanki mięśniowej,
  • zmniejszają apetyt,
  • zwiększają przemianę materii.

Spadek wagi przy Ultra-Diet jest więc większy, a w szczególności łatwiejszy do utrzymania przez dłuższy czas niż przy stosowaniu podobnych preparatów starego typu (Siim-Fast, Lipitrol, Enervit-Protein, Modi-Fast, Cambridge Diet). Jedna porcja Ultra-Diet zmieszana z mlekiem lub wodą z powodzeniem zastępuje obiad czy kolację. Bardzo ważny jest tu efekt psychologiczny. Kalorie są bowiem bardzo dokładnie wyliczone. Nie ma też miejsca na małe „grzeszki” przy gotowaniu posiłków typu „muszę przecież spróbować jak to smakuje”, małe odchylenie od diety wynikające z niedokładnej oceny ilości składników pokarmu lub małe „odchylenie pamięci’ (tendencja do zapominania jak ręka wędrowała do ust z małym cukierkiem paroma orzeszkami, kawałkiem czekolady, małą kanapką itd.).